Stock Clearance | Jopa 60% alennus viime kauden suksista, lumilaudoista ja splitlaudoista
Valitse sijaintisi

Majesty Havoc 90 carbon 25/26

849,00 €
499,00 €
+ Ilmainen asennus
Lisää siteet
Luo hiihtopaketti ja hyödy hinnoistamme. Voit määrittää asennustietosi ostoskorissa tai myöhemmin sähköpostitse.
Hiihtosauvat
Lisää sauvat edulliseen pakettihintaan, vähintään 20 % alennuksella normaalihinnasta.
50% alennus Snowcountry Skibagista
Suksipussi on valmistettu erittäin kestävästä ja vedenpitävästä materiaalista, jotta suksesi ovat mahdollisimman hyvin suojassa. Valitse haluamasi koko ja lisää pussi ostoskoriin. Niin kauan kuin varastoa riittää.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Ominaisuudet

Taso

Aloittelija
Hieman edistynyt
Edistynyt
Erittäin edistynyt
Asiantuntija

Luonne

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Käännökset

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Lumiolosuhteet

Soft
←
•
→
Hard
Tärkeät tiedot
Kausi 2025-2026
Tasoinen Edistynyt, Erittäin edistynyt
Radius 20m @ 172cm
Suksien mitat 123-90-108
Touring Intended Use Freetouring

Lyhyesti

Majesty Havoc 90 Carbon on todellinen vapaa-ajosuksi, joka tarjoaa hiilellä vahvistetun Paulownia-ytimen ansiosta mukavuutta retkeilyyn ja itsevarmuutta alamäkeen. 90 mm:n pituutensa ansiosta tämä suksi hiihtää kohtuullisen hyvin eri maastoissa.

Yksityiskohtaisesti

Rocker Camber Small Rise
Sukset, joiden kärki on rokkeri, keskiosa camber ja häntäosa hieman nouseva, ovat erittäin monipuoliset. Suksi on helppo kääntää, ja jalkaterän alla oleva camber antaa sukselle pitoa kovemmallakin lumella. Häntä on hieman koholla, mutta se ei ole kuin täysi rokkeri. Näin saadaan tasapainoinen yhdistelmä helppoa kääntymistä ja carvingia vakaudesta tinkimättä.

Paulownia-puuydin
Paulownia-puusta valmistettu kevyt puuydin, jossa on saarni-insertti, joka tarjoaa vilkkaan taipuman ja reagoinnin.

Hiili
Ytimeen on lisätty hiiltä vahvistukseksi. Hiili on kevyttä, vahvaa ja kestävää.


Yksittäinen Textolite-levy
Vahvistusmateriaalilevyt (epoksilla kyllästetty lasikuitukangas) kerroksittain ytimen ylä- ja alapuolella tukemassa suksen keskiosaa.

4R-sivuleikkaus
Sivuleikkauksessa käytetään neljää eri sädettä, jotka helpottavat käännöksiä ja antavat enemmän itseluottamusta, vakautta ja hallintaa kaikenlaisessa maastossa.

Sivuseinärakenne
PU-kerros, joka tiivistää suksen kerroksellisen rakenteen sivulla ja lisää lujuutta. Sivuseinärakenteiset sukset ovat yleensä vakaammat vauhdissa, vilkkaammat ja kestävämmät.


Tämän tuotteen kuvaus on käännetty automaattisesti. Klikkaa tästä näyttääksesi alkuperäisen tekstin.

Tekniset tiedot

Tour 123 90 108
Tip Rocker
Tekninen

Ominaispiirteet

  1. Tour
    Shape

    Tour

    The shape of a touring ski is designed to balance efficient uphill travel with downhill performance. It remains agile and relatively lightweight, while providing enough flotation for softer snow conditions.

  2. Tip Rocker
    Profiili

    Tip Rocker

    A Tip Rocker profile has an earlier-rising tip combined with camber underfoot and more traditional contact towards the tail. This makes turn initiation easier while maintaining good grip and stability on hard snow.

  3. Light Woodcore
    Ski core

    Light Woodcore

    Focused on reducing the overall weight of the ski. This makes the ski feel lighter and requires less effort to steer and carry.

  4. Directional
    Ski outline

    Directional

    Features a longer and generally wider tip than tail, with the sidecut positioned further back. This makes the shape clearly focused on forward skiing and provides more support and direction when entering and exiting a turn.

  5. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  6. Carbon
    Core Tech

    Carbon

    Lightweight carbon reinforcement can add stiffness and a more direct response without adding much weight. This helps the ski remain light while still providing support, although the exact effect depends strongly on the amount and placement of the carbon.

  7. Keskitaso
    Flex

    Keskitaso

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  8. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 20m @ 172cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Kokotaulukko

Technical Details Majesty Havoc 90 carbon

                           
Size164172178184
Tip width (mm)121123123124
Waist width (mm)90909090
Tail width (mm)107108108109
Radius - Sidecut (m)20202120
Weight per ski (g)1460150016701780