Valitse sijaintisi

Faction Prodigy 1 26/27

549,00 €
499,00 €
+ Ilmainen asennus
Lisää siteet
Luo hiihtopaketti ja hyödy hinnoistamme. Voit määrittää asennustietosi ostoskorissa tai myöhemmin sähköpostitse.
Hiihtosauvat
Lisää sauvat edulliseen pakettihintaan, vähintään 20 % alennuksella normaalihinnasta.
Ilmainen Snowcountry Skibag
Ilmainen suksipussi tämän suksen oston yhteydessä. Niin kauan kuin varastoa riittää.
check-circle exclamation-circle dots-circle-horizontal
Showroom pick code QR

Showroom pick code

Scan with the pick app

Ominaisuudet

Taso

Aloittelija
Hieman edistynyt
Edistynyt
Erittäin edistynyt
Asiantuntija

Luonne

Soft & Playful
←
•
→
Stiff & Aggressive

Käännökset

Short
Medium
Long

Grip

Low
←
•
→
High

Lumiolosuhteet

Soft
←
•
→
Hard
Tärkeät tiedot
Kausi 2026-2027
Tasoinen Hieman edistynyt, Edistynyt, Erittäin edistynyt
Radius 17m @ 178cm
Suksien mitat 120-88-112
Freestyle Intended Use Park & Pipe, All-Mountain Freestyle
Country of origin BG

Lyhyesti

Faction Prodigy 1 on puistokäyttöön suunniteltu suksi, joka on tarkoitettu keskitason hiihtäjille, jotka haluavat monipuolisuutta sekä rinteellä että puiston elementeillä. Keskileveys on 10 mm kapeampi kuin Prodigy 2, mikä mahdollistaa nopeammat kantinvaihdot ja tarkan ohjattavuuden auratuilla rinteillä. Haapaydin, joka on vahvistettu saarnalla, lisää kestävyyttä ja antaa sukseen voimaa kestää kovia iskuja ja toistuvaa käyttöä puistossa. Prodigy 1 on leikkisyyden ja vakauden tasapainossa, ja se sopii erinomaisesti temppulaskutaitojaan kehittäville hiihtäjille, jotka haluavat nauttia myös rinteistä.

Yksityiskohtaisesti

Rocker Camber Rocker
Suksen kääntäminen on helppoa, koska sekä kärjessä että perässä on nousu. Jalan alla oleva camber antaa suksen keskiosalle pitoa kovan lumen olosuhteissa. Tämän profiilityypin suksia kannattaa ajaa keskitetymmällä asennolla..

Poplar Core 
Poppeli on kevyt, kestävä lehtipuu, joka tunnetaan joustavuudestaan, pomppuisuudestaan ja tärinänvaimennuksestaan. Jota käytetään yksinomaan tämän suksen ytimessä, se parantaa suorituskykyä ja antaa vääntöjäykkyyttä, mikä mahdollistaa vakuuttavan pidon laskussa.

Carbon/rubber stomp pad 
600mm-long, 15mm-wide hiili- ja kumivahvike on sijoitettu jalan alle, juuri reunan yläpuolelle, ja se lisää tämän monipuolisen all-mountain-suksen kestävyyttä. Tämä kerros ei ainoastaan suojaa puuydintä kiskoilla tapahtuvilta iskuilta vaan myös lisää vakautta ja vaimentaa tärinää hiihtokenkien alla, jolloin laskeutumiset tuntuvat pehmeämmiltä sekä sinulle että suksillesi.

XL 2.5mm Edges
Erittäin paksut reunat varmistavat, että suksipari kestää enemmän rasitusta ja säilyy käyttökelpoisena pidempään.

Directional Twin
Kapeampi perä kuin kärki takaa optimaalisen suorituksen laskussa. Perän twin-tip kannustaa leikkisyyteen ja temppulaskuasentoon, joten takaperin laskeminen ei ole lainkaan ongelma. 

Elliptical Sidecut 
Elliptinen sivuleikkaus koostuu pidemmästä säteestä jalan alla ja lyhyemmistä säteistä kärjessä ja perässä. Pitkä säde jalan alla mahdollistaa nopeamman ja helpomman kääntymisen, kun taas lyhyempi säde kärjessä ja perässä helpottaa käännöksen aloittamista. Tämä sivuleikkaus mahdollistaa monipuoliset käännöspituudet, -kulmat ja kiinnityspaikat.

Sidewall Construction
Kestävä PU-sivuseinä tiivistää ja suojaa suksen kerroksellista rakennetta samalla lisäten rakenteellista lujuutta. Parantamalla voiman siirtymistä hiihtäjästä reunoille sivuseinärakenne antaa paremman reunapidon, lisää vakautta suurilla nopeuksilla ja tarjoaa tarkemman ohjauksen. Se parantaa myös kestävyyttä ja iskunkestävyyttä, mikä takaa pitkäikäisen suorituskyvyn.

Faction Mounting Guide
The Faction Collective mounting point recommendation: a subtle difference in mounting position can greatly enhance your skiing experience.

Newschool +3cm: haluat leikkisän suksen twin-tip-inspiroituun laskuun.

Progressive +1,5: erinomainen monipuolisuus, carving & slashing ja molempien maailmojen parhaat puolet.

Classic tarjoaa optimaalisen carving-kyvyn ja kelluvuuden syvässä lumessa.


Tämän tuotteen kuvaus on käännetty automaattisesti. Klikkaa tästä näyttääksesi alkuperäisen tekstin.

Tekniset tiedot

Freestyle 120 88 112
Tip & Tail Rocker
Tekninen

Ominaispiirteet

  1. Freestyle
    Shape

    Freestyle

    The shape of a freestyle ski is designed for tricks, jumps and creative use of the terrain. Its shape keeps the ski agile and easy to steer, while supporting switch skiing and use in the park.

  2. Tip & Tail Rocker
    Profiili

    Tip & Tail Rocker

    A Tip & Tail Rocker profile has an earlier-rising tip and tail with camber underfoot. This makes the ski easier to turn and increases versatility in soft and variable snow.

  3. Performance Woodcore
    Ski core

    Performance Woodcore

    Developed to provide more support, precision and stability. This gives the ski a more direct and powerful character, especially at higher speeds and during technical skiing.

  4. Hybrid Cap Sidewall
    Side wall

    Hybrid Cap Sidewall

    Combines sidewall and cap construction within the same ski. The sidewall is used where direct power transfer is desired, while the cap construction on other sections can help reduce weight and create a more accessible skiing feel.

  5. Stomp Pad
    Core Tech

    Stomp Pad

    Local reinforcement around the area underfoot and the binding. It is designed to handle high loads and hard landings, giving this part of the ski additional support and durability.

  6. Keskitaso
    Flex

    Keskitaso

    Offers a good balance between easy flexing and sufficient support. This keeps the ski accessible at a relaxed pace while providing more stability and control as speed and load increase.

  7. Medium
    Radius

    Medium

    With a radius of 17m @ 178cm, this ski offers a good balance between easy turn initiation and stability at speed. It feels predictable in short to medium-length turns and remains stable as the pace increases.

Kokotaulukko

Faction Prodigy 1

Size158164171178184
Tip width(mm)120120120120120
Waist width(mm)8888888888
Tail width(mm)112112112112112
Radius - Sidecut(m)1315161719
Weight per ski(g)15001580164017501800